Pozrite si ZDARMA môj webinár
Ako získavať 10-tky klientov
zo sociálnych sietí bez otravovania ľudí
Facebook porušovanie svojich pravidiel neberie na ľahkú váhu. A pre vinníkov má pripravené tresty, ktoré nie sú vždy príjemné.
Ak pravidlá porušíte len raz, pri konkrétnom príspevku alebo reklame, Facebook vám ich môže odstrániť.
Po opakovanom porušovaní trest pritvrdí a môže vám obmedziť možnosť pridávať príspevky na niekoľko hodín či dní.
Tých, ktorí sa nepoučia, jednoducho zo svojej komunity vylúči – odstráni profil alebo fanpage. Čo by mohla byť naozaj veľká škoda, ak máte úspešnú fanpage s tisíckami fanúšikov. (Napríklad viem o tom, že Facebook zrušil publikovanie stránky s 28 000 fanúšikmi, pretože systematicky porušovala autorské práva iných ľudí.)
Moja rada preto znie: Dávajte si pozor a dodržiavajte pravidlá hry.
“To je skvelá rada,” šomrete si možno popod nos, “ale kto má čas študovať si tých 4865 riadkov Facebook-ových pravidiel?”
Máte pravdu. Preto som to urobil za vás. Tu je výber toho najdôležitejšieho:
Niektorí ich milujú, iným lezú na nervy – emotikony ako reakcia na príspevok.
Nebolo to tak dávno, čo ich Facebook zaviedol do praxe. Podnikaví ľudia zareagovali rýchlo a urobili si z nich hlasovacie lístky. A (ne)prekvapivo to zafungovalo a ľudia začali hlasovať ostošesť.
Facebook na svojej stránke ale hovorí, že “je dôležité používať Reakcie na Facebooku takým spôsobom, na ktorý boli pôvodne určené – ako rýchly a jednoduchý spôsob na vyjadrenie toho, ako sa cítite.”
A preto je takéto používanie reakcií zakázané:
Ako ich teda používať správne? Čo áno a čo už nie?
Ak by ste chceli spustiť anketu na Facebooku bez použitia reakcií ako hlasovacích možností, môžete použiť externú aplikáciu. Alebo, v prípade skupiny na Facebooku, využiť možnosť Anketa.
Ďalšou bežnou praxou stránok na Facebooku sú súťaže. Ale nie vždy sú ich pravidlá a podmienky s kostolným (rozumej Facebook-ovým) poriadkom.
Napríklad, táto súťaž porušuje pravidlá, pretože podmienkou je zdieľať príspevok.
Ako teda robiť súťaže “legálne”? (Oficiálne pravidlá nájdete tu).
Mnoho ľudí používa osobný profil na biznis a budujú tak svoju značku. (Stavím sa, že ste už videli niekoho s menom à la “Nechty Iveta”.)
Väčšina z nich však netuší, že sa to nesmie!
Máte už osobný profil, ktorý využívate na biznis? Nič sa nedeje, môžete si ho previesť na stránku a o nič tak neprídete. Tu zistíte, ako na to.
Vážne na toto treba zákaz od Facebooku? Je hádam samozrejmé, že kradnúť ostatným ich diela sa nemá. A predsa…
Ľudia v túžbe po dobrom obsahu sťahujú videá z Youtube, obrázky z Googlu a grafiky z Facebooku, len aby ich vzápätí zverejnili na svojej stránke, pod svojím menom. Čerešničkou na torte je, ak ešte aj orežú cudzie logo. A niektorí si dokonca myslia, že je to v poriadku.
Nie, nie je.
Ten profesionálny fotograf tvrdo pracoval a investoval veľké peniaze do svojho vybavenia, aby urobil tie krásne fotky. A to video z Youtube musel niekto dlhé hodiny natáčať, strihať a upravovať, aby ho mohol hrdo zverejniť.
Ak chcete mať aj vy také videá a obrázky, budete si ich musieť kúpiť alebo poctivo vytvoriť. Rovnako ako tí, od ktorých ich chcete ukradnúť.
Viac sa o autorských právach dozviete v oficiálnej nápovede Facebooku.
Pre tých, ktorí sa teraz polepšili a chcú používať len “legálne” obrázky: Super zdroje takýchto fotiek nájdete v tomto článku na mojom blogu.
Reklama na Facebooku = skvelý spôsob, ako získať nové kontakty, zvýšiť predaje a ukázať sa na oči tisícom užívateľov. Také výsledky ako tu za 5€/denne inde len ťažko dosiahnete.
Preto by bola škoda, ak by vám ju neschválili alebo odstránili len kvôli tomu, že porušuje pravidlá. Tu je návod, ako to urobiť správne:
Presné pravidlá pre reklamy nájdete v nápovede na Facebooku.
Naozaj, nerobte to. Jednak vás môže stihnúť trest. A potom, chceli by ste pred vašimi potenciálnymi klientami vyzerať ako podvodník?
A zabudnite tiež na výhovorku: “On to tak robí, prečo ja nemôžem?!” Neobstáli ste s ňou pred rodičmi, a určite s ňou neobstojíte ani pred Facebookom.
Áno, veľa obchodníkov na svojich stránkach pravidlá porušuje. Nebuďte ako oni. Možno len nevedia, že to, čo robia, je nesprávne. Ak niekoho takého poznáte, pošlite mu odkaz na tento článok 🙂
P.S.: Dozvedeli ste sa o nejakom pravidle, o ktorom ste doteraz nevedeli? Napíšte mi do komentárov.