Pozrite si ZDARMA môj webinár

Ako získavať 10-tky klientov
zo sociálnych sietí bez otravovania ľudí

10 dôvodov, prečo by ste mali začať BLOGOVAŤ UŽ DNES

Skôr, než sa pustíte do čítania 10 skvelých dôvodov, prečo začať blogovať, poďme sa najprv pozrieť na to, čo to vlastne blog je a aké môže mať formy.

Čo je to vlastne blog?

Blog je miesto na webovej stránke, kde blogeri (ľudia, ktorí na webe publikujú) pridávajú svoje články, skúsenosti, rady a pod. Je to v podstate podstránka webu, na ktorej sú blogové príspevky chronologicky zoradené.

Blogové príspevky môžete písať buď na svojej stránke (to je tá ideálna varianta), alebo môžete blogovať na webe niekoho iného – tzv. guestblogging (uverejňovať svoje články na hosťovskom blogu).

Najčastejšia forma príspevkov sú články alebo videá. Rozmáhajú sa však aj fotoblogy (pravidelné pridávanie pekných fotiek – galérií), foodblogy (blogy o jedle s receptami) a pod.

Tak, malé vysvetľovacie okienko máte za sebou, poďte sa pozrieť na desať skvelých dôvodov, prečo by ste mali začať blogovať už dnes ?

10 dôvodov, prečo mať blog (web)

1. Naučíte sa nové veci

Učíme sa celý život a blogovanie vás toho naučí naozaj veľa. Pravidelným písaním nových príspevkov sa zlepšíte aj vo veciach, o ktorých by ste to nikdy nepovedali – napríklad aj keď ste v školských laviciach boli “slohové drevo”.

Nemusíte mať vôbec básnické črevo, ale ak budete písať články pravidelne, tak sami uvidíte, ako sa každým článkom zlepšujete. Zlepší sa vaše vyjadrovanie aj štýl. Vycibríte si šiesty zmysel, aby sa vaše nadpisy stali lákavé a prečítalo si ich čo najviac ľudí.

Napísanie článku je len prvá časť, ktorú sa vďaka blogovaniu naučíte. Napísaný článok je totiž treba vydať do sveta. Naučíte sa, ako ho zdieľať na sociálnych sieťach, linkovacích službách a tiež ako dosiahnuť, aby sa váš web dostal vyššie vo vyhľadávačoch.

2. Stane sa z vás väčší expert

Blogovaním sa toho veľa naučíte nielen po technickej stránke, ale rozšírite svoje obzory aj v expertnej oblasti. Nech sú vaše vedomosti vo danej téme akokoľvek veľké, pri blogovaní budete veci študovať hlbšie, až do špiku kosti. Váš blog tak bude postupne rásť a hlavne sa z vás stane väčší odborník, skrátka macher na to, o čom budete písať.

Predstavte si, že si hľadáte novú prácu a do životopisu napíšte “Téme xxxx sa pravidelne venujem na svojom webe www.vasweb.sk, kde pravidelne prispievam blogovými príspevkami“.

Zaručujem vám, že vedúci výberového konania si vašu stránku vyťuká do smartphonu a ak je váš blog skutočne kvalitný, nové miesto je vaše!

Blog a web však dokáže oveľa viac, dokonca aj to, aby ste sa už o prácu uchádzať nikdy nemuseli. Záleží len na vás, do akej miery to myslíte vážne a ako na blogu zamakáte.

3. Budujete svoju značku, svoje meno

Vlastný blog je najlepší spôsob, ako budovať tú najdôležitejšiu značku – svoje meno. Predstavte si, že nejaký človek si prečíta váš vyšperkovaný článok, ktorý ho naozaj zaujme. Vraví si “to je ale šupa článok, veľmi mi pomohol… Kto ho napísal?” a zroluje sa na spodok príspevku aby si pozrel meno autora.

A tam už na neho svieti vaše meno, ideálne aj s krátkym bio, ktoré vašu znalosť v obore potvrdzuje. Vaše meno môže niesť aj samotný názov blogu (webu) alebo si blogovaním môžete budovať firmenú značku.

4. Rozšírite svoje obzory a posuniete svoj biznis ďalej

Pri blogovaní si skôr či neskôr rozšírite aj svoje obzory a začnete sa zaujímať o to, kto sa danej téme ešte venuje. Začnete ich sledovať a pozorovať, čo robí vaša konkurencia lepšie a čo robíte lepšie vy. Začnete premýšľať, ako vymakané veci môžete do svojho biznisu či blogu zaviesť a okrem toho vám bude vŕtať v hlave, čo ešte môžete vylepšiť.

Premýšľanie nad tým, čo robíte teraz, čo z toho je super a čo treba vylepšiť, vaše podnikanie aj blogovanie môže doslova vystreliť do úplne iných rozmerov.

5. Budete mať dosah na masy ľudí

Dať ľuďom vedieť o tom, čo ste práve napísali a v čom ste dobrí, bolo kedysi fakt ťažké. Keď nebol internet, alebo ho malo len veľmi málo ľudí, tak svoje vedomosti, myšlienky a postrehy ste mohli zdieľať akurát tak s kamoškami na káve, s kamarátmi pri pive, či ak ste ukecanejší typ, tak pokojne aj spolucestujúcimi vo vlaku okolo vás.

Viac ako pár desiatok ľudí sa však o vašej aktivite nedozvedelo (a to teda skutočne musíte byť ten typ, čo ústam nedáva jesť zadarmo).

Vďaka blogu však svoje myšlienky, rady, postrehy aj know-how môžete medzi ľudí rozšíriť pár klikmi na sociálnych sieťach, poslaním e-mailu na svoju databázu či budovaním SEO optimalizácie. Zrazu vám na blogu pristanú tisícky ľudí, ktorých zaujíma to, čomu sa venujete.

No nie je to úžasné?! ?

6. Inšpirujete ľudí

Blog je záležitosť netušených možností. Nielenže prostredníctvom článkov pomáhate a radíte, budujete svoju expertnosť aj návštevnosť, ale ľudí, ktorí váš blog čítajú, aj inšpirujete.

Vôbec nemusíte byť motivátor a lá Bian Tracy. Inšpirácia sa skrýva v najrozličnejších veciach. Vďaka článkom a vášmu príbehu môžete inšpirovať ľudí chudnúť, investovať, ušiť si šaty alebo aj zmeniť svoj život.

7. Zarábanie peňazí

Áno, blogovanie a vlastný web vám môže aj zarábať. Peniaze vám môžu plynúť z predaja svojich produktov – napríklad e-booku, ktorý ste napísali, alebo môžete predávať produkty iných cez tzv. affiliate odkazy (partnerské odkazy na produkty iných – za každý predaj vám partner vyplatí províziu).

Navštevované blogy vám dokážu vyniesť slušnú čiastku vďaka reklamnému priestoru.

Ak predávate služby, tak na sto pro oceníte, ak vám blog bude pravidelne prinášať nových klientov, ktorí chcú vašu pomoc. Len si to predstavte – hojnosť klientov bez telefonovania či zháňania ľudí… Jednoducho sen každého obchodníka!

Koľko ovocia vám blogovanie prinesie závisí len od vás. Môže vám priniesť 100-200€ mesačne ako privyrobenie, môže priniesť výšku platu tak, aby ste nemuseli chodiť do práce a dokonca vám môže priniesť aj vysnívaný život. Treba sa však pustiť do práce čím skôr.

8. Kontakt s ľuďmi a spätná väzba

Viete čo je na webe úžasné?

Úžasné je, že presne viete, koľko ľudí si váš blogový príspevok pozrelo, prečítalo, zdieľalo a páčilo sa. Vidíte, koľko ľudí prišlo na váš blog (web) a viete, že všetci prišli kvôli tomu, aby si prečítali práve to, čo ste napísali.

A viete čo je ešte úžasnejšie?

Spätná väzba! Pozitívna ale aj tá “menej” pozitívna  spätná väzba vás posunie míľovými krokmi vpred. Pochvalné ohlasy vás dobijú energiou a chuťou pokračovať v tom čo robíte. Konštruktívna kritika vás zasa posunie vpred tým, že vám odhalí priestor na zlepšenie.

9. Spoznáte nových, podobne zmýšľajúcich ľudí

Vrana k vrane sadá, bloger blogera si hľadá… A nájde. Blogovanie má pre vás v talóne ešte jeden skvelý benefit a to je spoznanie nových ľudí, ktorí sa venujú rovnakej téme ako vy. Skvelé je, že si môžete navzájom radiť, zdieľať skúsenosti, úspechy aj neúspechy a spoločne tak budete rásť rýchlejšie.

Spoznávanie ľudí sa nemusí týkať len blogerov, ktorí sa venujú rovnakej alebo podobnej téme, skvelých ľudí spoznáte aj v radoch svojich fanúšikov a skalných čitateľov.

10. Dobrý pocit

No a na záver spomeniem ešte jeden dôvod, prečo by ste mali začať blogovať – dobrý pocit. Vďaka pravidelnému písaniu blogu budete mať pocit, že sa niekam posúvate, uvidíte výsledky v podobe štatistík návštevnosti, v počte “lajkov” a zdieľaní a pozitívnych ohlasov.

Ak budete písať pravidelne, tak po čase – po roku po dvoch uvidíte, koľko skvelej práce ste odviedli. A ak máte blogovanie ak záľubu či denník, budete mať krásny prehľad, čo všetko ste za ten čas zažili ?

Verím, že zasadené semiačko začne čoskoro klíčiť a vy si začnete tvoriť svoj web a písať články. Námietka “ja som web nikdy nerobil, ja to nedokážem” odložte bokom. Ak som to zvládolja, tak to zvládne naozaj každý. Treba však ísť do akcie a spraviť prvé kroky.

Ak sa vám článok páčil, poteší ma ak ho pozdieľate aj na sociálnych sieťach. Inšpirujte svojich známych už teraz. Ak už svoj web a blog máte, dajte mi o ňom vedieť v komentároch.