Pozrite si ZDARMA môj webinár

Ako získavať 10-tky klientov
zo sociálnych sietí bez otravovania ľudí

Máte 2 podobné fanpage? Tu je návod, ako ich zlúčiť do jednej

Ak ste sa začali naozaj poctivo venovať svojej fanpage, asi ste zistili, že to nie ako pridávať fotky z dovolenky na svoj profil.

Je to práca ako každá iná. (Aj keď si vaši známi možno myslia, že len trávite čas na Facebooku a tvárite sa dôležito.)

A táto práca vás stojí aj kopu času. (Inak, už ste čítali článok o tom, ako si naplánujete príspevky dopredu?)

No a čo ak máte takýchto stránok viac, a dokonca sa týkajú rovnakej firmy alebo produktu? V tomto prípade vám Facebook zožerie ešte viac drahocenných minút. A úplne zbytočne.

Sú rôzne spôsoby, ako sa to mohlo stať…

Možno ste stratili prístup k vašej stránke, tak ste si založili novú. A potom ste sa opäť stali správcom tej starej. Alebo sa vaše podnikanie jednoducho s časom vyvíja. Chceli ste začať odznova a inak, založili ste novú stránku, ale nechcete prísť o svojich starých fanúšikov.

Nech už to bolo akokoľvek, môžete využiť možnosť, o ktorej Facebook veľmi nehovorí – môžete svoje fanpage zlúčiť. Nestratíte tak ani jedného fanúšika, ale za to ušetríte kopu času.

Hneď vám ukážem, ako na to.

Ale pozor! Skôr, než kliknete na osudné modré tlačidlo a spustíte tento proces, uistite sa, že je to pre vás ten správny krok.


Nemôžete miešať jablká s hruškami! (Alebo čo musíte vedieť o zlučovaní)

Facebook si dáva veľký pozor, aby sa pod jeho dohľadom nediali nekalé veci. Preto zlučovanie fanpage (alebo jeho rečou stránok) podlieha celkom prísnym pravidlám. Vďaka tomu sa napríklad fanúšikom nestane, že sa jedného dňa zobudia a zistia, že sledujú fanpage, o ktorej doteraz ani nepočuli.

Aby ste mohli zlúčiť 2 fanpage:

 • musíte byť správcom oboch stránok
 • stránky majú podobný názov a prezentujú rovnakú vec (produkt, firmu, osobu…). Facebook dokonca píše, že “ak sa pokúsite zlúčiť stránky, ktoré sa navzájom nepodobajú, môže sa tým natrvalo zrušiť publikovanie týchto stránok.
 • ak majú stránky fyzické sídlo, musia mať rovnakú adresu

Ak splníte tieto predpoklady a požiadate o zlúčenie, stane sa toto:

 • Fanúšikovia a nahlásenia sa z oboch stránok sa skombinujú a zobrazia na ponechanej stránke.
 • Fanúšikovia zlučovanej stránky budú upozornení.
 • Zlúčenie stránok sa po spustení nedá odvolať.
 • Zlučovaná stránka sa s celým obsahom (ako príspevky, fotky, recenzie…) odstráni. Nie je to ale dôvod na paniku, pretože predtým si môžete stiahnuť jej kópiu. Odkaz na stiahnutie nájdete v Nastaveniach stránky, v sekcii Všeobecné -> Stiahnutie stránky. (Celý návod na stiahnutie nájdete tu.)

navod na stihnutie stranky

To znamená, že nakoniec skončíte s jednou fanpage, kde budete mať fanúšikov z oboch pôvodných fanpage. Príspevky a celý obsah sa však zachová len z jednej zvolenej stránky, druhá sa úplne vymaže. Tieto základné pravidlá nájdete aj v oficiálnej nápovede na Facebooku.

Preto si to dobre rozmyslite. Nebojte sa, dám vám na to chvíľu čas…

Ok, ak ste sa teda rozhodli, že do toho idete, postupujte podľa nasledujúceho jednoduchého návodu. Určite to zvládnete, aj keď sa vám z technických problémov zvyčajne krúti hlava 🙂

1. krok: Pripravte svoje fanpage

Jedno zo základných pravidiel je, že obe fanpage musia mať podobný názov, adresu a jednoducho, musia byť o tom istom. Takže poďme pekne po poriadku:

Názov:

Ak vaše stránky nemajú podobný názov, zariadite to na pár kliknutí. Otvorte si fanpage, ktorú chcete zlúčiť, a v sekcii Informácie kliknite na Upraviť pri mene stránky.

navod na upravenie mena stranky

Vymyslite si nové meno pre svoju fanpage.  Malo by sa čo najviac podobať na meno druhej fanpage, s ktorou ju chcete zlúčiť. 

ziadost o zmenu nazvu stranky

Takže, ak by som mal dve podobné fanpage, nazval by som ich napríklad “Predajné techniky s Martinom Mažárom” a “Techniky predaja s Martinom Mažárom.

Kliknite na Pokračovať a potom na Požiadať o zmenu.

Nové meno budete mať pravdepodobne už za pár hodín, aj keď Facebook uvádza, že to môže trvať až 3 dni. Po zmene mena asi budete musieť počkať pár dní, aby sa vaše stránky dali zlúčiť. Facebook totiž ešte nasledujúcich 7 dní cez fanúšikov overuje, či názov fanpage je korektný na nezavádza. 

Pozn. občas pri zmene mena Facebook robí problémy, najmä keď meníte radikálne názov fanpage.

Adresa, kategória, web a ostatné informácie:

Uistite sa, že všetky údaje v sekcii Informácie sa na oboch stránkach zhodujú. Ak to tak nie je, ľahko ich zmeníte cez odkaz Upraviť informácie o stránke.

upravit informacie o stranke

Profilová a titulná fotka:

Aby ste Facebook presvedčili, že sa vaše stránky zaoberajú rovnakou vecou, oblečte ich do rovnakých alebo podobných profilových a titulných fotiek.

zmena profilovej a titulnej fotky

2. krok: Požiadajte o zlúčenie

Keď sú obe fanpage pripravené a zladené, môžete sa pustiť do zlučovania. Nezabúdajte, že tento krok je nezvratný!

 1. Otvorte si https://www.facebook.com/pages/merge.
 2. Kvôli bezpečnosti sa vás Facebook opýta na vaše heslo. Zadajte ho, aby ste mohli pokračovať.
 3. Vyberte 2 fanpage, ktoré chcete zlúčiť a kliknite na Pokračovať.ziadost o zlucenie stranok
 4. V ďalšom okne vyberte, ktorá z týchto fanpage sa má zachovať. Znamená to, že sa v nej zlúčia fanúšikovia z oboch fanpage. Druhá sa s jej obsahom natrvalo odstráni. Kliknite na Zachovať stránku.vyber stranky, ktora sa zachova
 5. No a nakoniec to všetko len potvrdíte kliknutím na Požiadať o zlúčenie.

potvrdenie ziadosti o zlucenie

Jednoduché však? Teraz už stačí len počkať, celý proces môže trvať až 7 dní.

3. krok: Hotovo! Ale čo robiť, ak to nevyšlo?

Ak všetko išlo hladko a vy sa už tešíte, že máte všetkých fanúšikov pokope, gratulujem!

Niekedy sa ale stáva, že vám Facebook žiadosť neschváli. Nestrácajte hlavu a trpezlivosť, na všetko existuje riešenie. Tu sú dôvody, prečo sa to mohlo stať:

 • Adresa vášho podnikania alebo web sa nezhoduje. Vráťte sa ku kroku 1 a adresu alebo web zmeňte. Alebo môžete z oboch stránok adresu jednoducho vymazať.
 • Váš účet dostal rolu na vašej stránke len nedávno. Znamená to, že ste sa stali správcom stránky len nedávno. V tomto prípade stačí, ak počkáte, kým nebudete správcom stránky aspoň 7 dní.
 • Názvy stránok nie sú dostatočne podobné. Vráťte sa ku kroku 1 a zmeňte názov jednej zo stránok tak, aby sa čo najviac podobali.
 • Už je podaná iná žiadosť, ktorá ešte nebola vyriešená. Toto sa môže stať, ak ste nedávno menili názov stránky a Facebook túto žiadosť o zmenu názvu ešte považuje za nevyriešenú. Počkajte pár dní a skúste to znova.
 • Jedna z vašich stránok nie je publikovaná.

stranka nie je publikovana

Ak ste sa jednej zo stránok už dlho nevenovali, Facebook mohol vypnúť jej viditeľnosť a zastaviť jej publikovanie. To jednoducho zmeníte v Nastaveniach stránky v sekcii Všeobecné -> Viditeľnosť stránky.

upravit viditelnost stranky

 

Čo Facebook spojil, nech človek nerozlučuje

Tim Ferris, autor knihy 4-hodinový pracovný týždeň, povedal:

“Sústreďte sa na to aby ste boli produktívny, nie zaneprázdnený.”

zlucene fanpage

A starať sa o niekoľko podobných fanpage je presne jeden zo spôsobov, ako sa stať zaneprázdneným. Skúste ich zlúčiť do jednej a začať odznova so všetkými ťažko získanými fanúšikmi pokope.

Môžete potom ušetrený čas stráviť produktívne. Vytvorte nový, ucelený dizajn fanpage. Hľadajte kvalitné príspevky, ktoré môžete zdieľať. Napíšte článok. Získajte si dôveru svojich fanúšikov a premeňte ich na klientov. Možností je naozaj veľa.

Aha, a ešte dobrá rada na záver:

Aj keď Facebook tvrdí, že vašim fanúšikom pošle upozornenie o zlúčení, predbehnite ho. Napíšte status, kde im vysvetlíte, čo sa ide diať a prečo ste sa takto rozhodli. Určite to ocenia a pochopia to. Nebudú sa cítiť oklamaní, keď sa zrazu ocitnú na zozname fanúšikov inej fanpage, ako boli zvyknutí. A vy zostanete v ich očiach dôveryhodným partnerom. Veď o tom to celé je, nie?

P.S.: Ak ste tento postup vyskúšali, dajte mi v komentároch vedieť, ako vám to šlo. Možno tým pomôžete aj ostatným 🙂

Štítky:
Komentáre
Odoberať upozornenia
Upozornenie na
guest
1 Comment
najnovšie
najstaršie najlepšie hodnotené
Inline Feedbacks
View all comments
Blanka Roučková
Lovec online úspechov
Blanka Roučková
5 years ago

Stránky se mi sloučit nepodařilo, prý jsou pod rozdílnými Business účty. A to vůbec nevím, jak tedy stránku přehodit do jiného Business účtu.